Ezt követően fél 5 tájban megalakítják a választmányt (Egressy Sámuel, Gyurkovics Máté, Irányi Dániel, Irinyi József, Kacskovics Lajos, Klauzál Gábor, Molnár György, Nyáry Pál, Petőfi Sándor, Rotenbiller Lipót, Staffenberger István, Tóth Gáspár, Vasvári Pál), amelynek Budára menve fel kell szólítania a Helytartótanácsot a cenzúra eltörlésére, Stancsics szabadon bocsátására, s arra, hogy a katonaság ne avatkozzon be az eseményekbe. A választmány mintegy húszezer ember kíséretében a két várost összekötő hajóhídon átvonul Budára, ahová délután 5 óra után megérkeznek. Fél 6 tájban a Várban az Országház épületében ülésező Helytartótanácsot ötpercnyi tanácskozás után rábírják a követelések teljesítésére.
6 órakor Stancsics Mihályt (aki a nap emlékére Táncsicsra változtatja nevét) diadalmenetben viszik át Pestre. A diadalmenet este 8 óráig tart. Táncsics a pesti Városházánál száll ki a tömeg által vontatott bérkocsiból, és részt vesz a Pest városi Rendre Ügyelő Választmány ülésén. Este 7 órától fél 11-ig ülésezik Rottenbiller Lipót alpolgármester elnöklete alatt a Pest városi Rendre Ügyelő Választmány, s kiálltványban közli a nap eseményeit, egy másik hirdetményben pedig bejelenti a nemzetőrség szervezésének megkezdését.
Este 7 órakor a Nemzeti Színházban Katona József "Bánk bán"-ját játsszák, ám a betóduló néptömeg a második felvonás alatt néhány jelenet után félbeszakítja az előadást. A néptömeg Táncsicsot követeli, ő azonban ekkor már otthon van. A helyzetet Egressy Gábor menti meg, aki megkérdi az összegyűlteket, akarják-e hallani a Nemzeti dalt, illetve Erkel "Hunyadi László" című operájának áriáit? Petőfi versét Egressy Gábor szavalja el, majd a színészek és a tömeg a Szózatot, a Himnuszt és Füredy népdalait énekli, a zenekar a Rákóczi-indulót és a Marseillaise-t játssza. Jókai közli az összegyűltekkel, hogy Táncsics a városházán van, s nem jöhet.
|