A gyűlésen az első szónoklatot Vasvári Pál tartja, majd Irínyi József magyarázza a Tizenkét pont jelentőségét. Irányi Dániel azt indítványozza, hogy a tömeg a pesti Városházához vonuljon, s bírja rá a városi tanácsot a Tizenkét pont elfogadására. A javaslatot a tömeg közfelkiáltással elfogadja, majd választmányt (Petőfi, Jókai, Vasvári, Irinyi, Irányi, Egressy Gábor) választanak a városi tanáccsal folytatandó tárgyalásokra.

Délután 3 órakor összeül Pest város közgyűlése, s Szepessy Ferenc, Pest város polgármestere javaslatára úgy határoz, hogy a pest városi polgárőrség felhasználásával kell véget vetni a forradalmi mozgalomnak. Délután 4 óra tájban Buda várába érkezik Almássy Móric gróf, a Magyar Kamara alelnöke, Pest város királyi biztosa. Itt Zichy Ferenc gróffal, a Helytartótanács alelnökével tárgyal, aki közli vele az újabb pesti híreket. Délután 4 órakor, miután a Nemzeti Múzeumtól a tömeg a pesti Városházához vonul, Szepessy Ferenc polgármester rövid tanácskozás után aláírja a Tizenkét pontot, s ezt bemutatja a lent álló, mintegy tizenhatezer főre tehető tömegnek. Röviddel ezután az a hír érkezik, hogy katonaság jön a tömeg ellen, mire a tömeg fegyvert követel. Klauzál Gábor és Nyáry Pál beszédet mondanak az összegyűlteknek. A néptömeg követeli, hogy vonuljanak át Budára a Helytartótanácshoz, s szabadítsák ki Stancsics Mihályt.

A választmány indulása előtt a Városházára érkezik Almássy Móric gróf, a Magyar Kamara alelnöke, Pest város királyi biztosa, aki tudatja a tömeggel, hogy a Pozsonyban ülésező országgyűlés felsőtáblája elfogadta Kossuth felirati javaslatát, amellyel aznap országgyűlési küldöttség indul Pozsonyba.