A Habsburg-birodalom itáliai tartományai a Pápai Állammal, a Modenai, a Pármai Hercegséggel, a Piemonti-Szárd Királysággal, valamint a semleges Svájccal voltak határosak. Nyugaton és észak-nyugaton Bajorország, Szászország és Poroszország, északkeleten az Orosz Birodalom, keleten a Török Birodalomhoz tartozó Moldva, délkeleten a szintén ide tartozó Havasalföld (Oláhország), délen a félfüggetlen Szerbia és a török fennhatóság alatti Bosznia határolták. A Habsburg-birodalom nemzetei között ott találjuk a németeket, magyarokat, olaszokat, lengyeleket, cseheket, ukránokat, románokat, szerbeket, horvátokat, szlovákokat, szlovéneket, de éltek itt zsidók, örmények, görögök és más, kisebb nemzetek fiai is.

agyarország 1848-ban a Habsburg-birodalom önálló részét képezte. Az osztrák császár egy személyben magyar király is volt, trónra lépésekor meg kellett esküdnie a magyar törvények tiszteletben tartására. A magyar korona országai alkották a Habsburg-birodalom felét. A magyar korona országai közé a szűkebb értelemben vett Magyarország, Erdély, Horvátország és Szlavónia tartoztak. Önálló igazgatás alatt állott a Katonai Határőrvidék, amelynek ezredei az ország déli határszélein helyezkedtek el, ezeket közvetlenül Bécsből irányították.

Az ország közigazgatási szempontból megyékre és ezektől független szabad vagy kiváltságolt kerületekre oszlott. A megyék területén található szabad királyi városok függetlenek voltak a megyéktől. Az országban politikai jogokkal csak a nemesség és a szabad királyi városok polgársága rendelkezett.